O mně

Jmenuju se Petra Dermová a pod značkou Mechovo vytvářím keramiku v Nových Hradech v jižních Čechách.

Hrnčířskou dílnu a zálibu v rukou od hlíny jsem zdědila po babičce. Keramiku jsem začala studovat v roce 2015 na SUPŠ v Bechyni, ale nejsem zrovna dobrý student, a tak jsem po roce utekla a stala se samoukem.  Prošla jsem pár kurzy, něco jsem okoukala, vyčetla, ale hlavně jsem toho hodně, fakt hodně, vyzkoušela a pokazila.

Vyrábím především drobnou užitkovou keramiku, hrnky a misky. Líbí se mi věci užitečné a krásné, krásné a užitečné. Přelétávám mezi strohými, jednoduchými tvary a barvami, které nepoutají zvláštní pozornost, ale přesto naplňují prostor takovým tichým klidem... a pak mezi lesní divočinou. Udržuje mě to tak nějak v rovnováze. Držím se ale zemitých tónů a omšelého vzhledu....mám totiž ráda, když hrneček vypadá, jakože z něj pila už vaše prabába.

Někdo řekl tohle a já to mám dlouho v mysli: Život vzniká na pomezí mezi chaosem a řádem a podobá se horské bystřině.

Jako řád vnímám řemeslnou dovednost, poctivou, dobrou práci.. práce s hlínou má svá úskalí, zákonitosti a spoustu tajů..s pokorou a trpělivostí snažím se do nich pronikat...Chaos je ten slovy těžko popsatelný proud, vášeň, snad otisk momentální polohy duše..Horská bystřina...

K práci zasedám jen když se mi zrovna chce. Když se mi nechce, jdu radši ven, protože ve zpruzených hrncích by vám hořkl čaj. :-) Věřím tomu, že z výrobků musí nutně být radost a zaujetí zkrátka cítit a proto bude káva z ručně dělaného hrnku chutnat vždycky líp než z prefabrikátů .

Většinu výrobků točím na hrnčířském kruhu, občas ale i něco většího vymodeluju.

Výrobky pálím zatím v elektrické peci a sním o pálení ohněm.